Jak wybrać laptop dla nauczyciela?

Laptop dla nauczyciela powinien w jak największym stopniu spełniać oczekiwania każdego, kto pracuje z dziećmi i młodzieżą - stanowić odpowiednie uzupełnienie oraz wsparcie w wykonywaniu zadań związanych z edukacją. Spektrum zadań stawianych przed takim urządzeniem jest dość szerokie, nauczyciel może uczyć na różnych poziomach edukacyjnych - zaczynając od edukacji przedszkolnej, przez szkołę podstawową, technikum, liceum docierając aż na najwyższe szczeble doktoranckie i profesorskie. Każdy pedagog wie, że zawód ten wymaga różnorodnych pomocy dydaktycznych, jakim niewątpliwie jest laptop, który dziś jest głównym narzędziem w rękach osób zajmujących się edukacją, jak i uczniów. Laptop to niezbędny sprzęt dla każdego nauczyciela w dzisiejszych czasach.

 

Jaki laptop wybrać dla nauczyciela? Na jakie cechy laptopa zwrócić uwagę? Które elementy laptopa powinny nas bardziej interesować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania oraz porady poruszam w artykule wraz z regularnie aktualizowanym rankingiem urządzeń.

 

Przejdź do listy laptopów dla nauczyciela

 

Jaki laptop dla nauczyciela wybrać i kupić?

 

Jaką specyfikację będzie miał laptop dla nauczyciela? Co jest ważne w tym zawodzie? Co się przyda? Warto wziąć pod uwagę te cechy i elementy, które są dla nas ważne, które w większym stopniu przydadzą się do pracy w klasie lub grupie. Osobiście uważam, że warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:



    • przekątna i rozdzielczość ekranu,

 

    • matryca,

 

    • bateria,

 

    • pamięć RAM,

 

    • dysk twardy,

 

    • mikrofon i kamera.



 

 

Przekątna i rozdzielczość ekranu w laptopie dla nauczyciela

 

Jaki laptop dla nauczyciela wybrać? To często zadawane pytanie. Artykuł zaczynamy więc od wielkości ekranu, czyli jego przekątnej. Jeśli nasza praca ma charakter mobilny, chcemy, żeby laptop nam często towarzyszył, często zmieniamy salę, czy nawet pracujemy w kilku szkołach. Wtedy zdecydujmy się na coś mniejszego, bardziej mobilnego, od około 12 do około 14 cali. Laptop o przekątnej 14 cali to kompromis pomiędzy wygodą użytkowania a mobilnością. W przypadku bardziej stacjonarnego charakteru pracy może to być większy laptop, nawet 15 – 17 cali przekątnej ekranu.

 

Wraz z wielkością ekranu powiązany jest inny parametr – rozdzielczość ekranu laptopa dla nauczyciela. W przypadku średniej wielkości najczęściej możemy spodziewać się wersji Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Choć w bardzo drogich modelach może to być nawet opcja 4K! Czy warto dopłacać do tak wysokiej rozdzielczości? Moim zdaniem nie, jeżeli kupujemy laptop głównie z myślą o pracy z dziećmi.

 

Sprawdź zestawienie laptopów dla studenta

 

Matryca w laptopie dla nauczyciela

 

Wybierając laptop dla nauczyciela, zwróć uwagę jaki rodzaj matrycy posiada. To jakość widzianego obrazu. Zwykle dostępne są w wersji matowej oraz błyszczącej. Moim zdaniem jest to dość istotna cecha w tym zawodzie. Zwróć uwagę w jakich warunkach pracujesz. Podejrzewam, że dość często światło padające z zewnątrz może powodować, że ekran komputera będzie bardzo słabo widoczny. Matowa matryca ekranu będzie posiadała słabszą kolorystykę, ale za to w słabszych warunkach oświetleniowych obraz będzie bardziej widoczny. Z kolei druga, czyli błyszcząca matryca posiada atrakcyjniejszą kolorystykę oraz kontrasty, jednak przy mocniejszym oświetleniu nie poradzi sobie w wyraźnym wyświetlaniem obrazu i niekiedy możemy mieć problem, by odczytać co jest na ekranie.

 

Bateria w laptopie dla nauczyciela

 

Jak wygląda kwestia baterii w laptopie dla nauczyciela? Jeżeli kupujemy laptop głównie z myślą o mobilnej pracy to jest to cecha niezwykle istotna. Im pojemniejsza bateria, tym dłużej komputer wytrzyma na jednym ładowaniu, co uchroni nas od noszenia przy sobie niewygodnych kabli z ładowarką. Zwykle dobry laptop dla nauczyciela oferuje nam baterię zapewniającą do kilku godzin działania sprzętu w zależności od trybu, w którym pracujemy. Zasada jest jedna - im większa pojemność baterii tym lepiej. Pamiętać trzeba również o innej kwestii, że zawsze do zestawu powinniśmy mieć dołączoną oryginalną ładowarkę, przeznaczoną właśnie do danego produktu.

 

 

Biurko, drukowanie zdjęć

 

Procesor w laptopie dla nauczyciela

 

Procesor to element, którego nie wymieniłem w początkowej liście istotnych elementów. Nie zrobiłem tego dlatego że typowa specyfika pracy nauczyciela nie wymaga potężnych możliwości obliczeniowych. Procesor w tym przypadku powinien zapewniać płynne działanie aplikacji edukacyjnych oraz multibooków. W większości przypadków, gdy komputer będzie przeznaczony do prezentowania treści i tworzenia dokumentów tekstowych lub prezentacji, w zupełności wystarczający będzie 4 rdzeniowy procesor. Jeżeli przewidujemy bardziej zaawansowaną pracę z multimediami lub mamy w nawyku robienie kilku czynności jednocześnie, otwieranie mnóstwa zakładek to zdecydowanie rekomenduję 8 rdzeniowy procesor.

 

Pamieć RAM

 

Ile pamięci RAM powinien mieć komputer dla nauczyciela? Im więcej tym lepiej, choć nie do końca to prawidłowa odpowiedź na to pytanie. RAM wpływa oczywiście na wysokość ceny urządzenia. Moim zdaniem w obecnych czasach 8GB pamięci RAM zapewnia płynność w większości aplikacji przeznaczonych do edukacji. Dość zasobożernym oprogramowaniem okazuje się Microsoft Teams, gdzie 8GB RAM w zupełności wystarczy. Z kolei, gdy tworzymy treści, multimedia w bardziej zaawansowanych programach rekomenduję 12 GB pamięci RAM - taka ilość zapewni płynne działanie aplikacji.

 

Zwróć uwagę na typ, sposób montażu i wolne sloty pamięci w urządzeniu. Jeżeli jest to pamięć wlutowana urządzenie pozbawione jest możliwości poszerzenia pamięci. Jeżeli wszystkie sloty są zajęte to rozszerzając trzeba będzie pójść na kompromis i jedną z kości poświęcić na większą.

 

Dysk twardy

 

Jaki dysk twardy powinien się znaleźć w laptopie nauczyciela? Uczestnicząc w procesie nauczania tworzy się dużo plików, zdjęć, grafik oraz filmów. Zasoby te potrafią dość szybko zapełnić pamięć komputera. Dlatego warto wziąć to pod uwagę wybierając laptopa. Do podstawowego użytku opierającego się o treści online w zupełności wystarczą laptopy z dyskami o pojemności od 120 GB do 250 GB. Jeżeli materiałów chcemy trzymać lokalnie, na dysku komputera warto brać pod uwagę laptopy z dyskami o pojemności powyżej 250 GB oraz te z dodatkowymi dyskami.

 

Warto zwrócić uwagę, aby podstawowym dyskiem komputera, na którym obecny będzie system był dysk typu SSD - zapewni to sprawną i płynną pracę oraz szybkie uruchamianie i przygotowanie systemu do pracy.

 

Biurko, drukowanie zdjęć

 

Mikrofon i kamera w laptopie dla nauczyciela

 

Co jeszcze jest ważne? Zawód nauczyciela oznacza stały rozwój i pracę nad poszerzaniem swoich kompetencji ze względu na ciągle zmieniający się świat. Wsparciem w rozwoju na pewno będzie obecność mikrofonu oraz kamery, które powinny być wbudowane w urządzenie. Ostatni czas pokazał nam, że to bardzo przydatne gadżety, nie tylko podczas lekcji zdalnych, także podczas uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach. Wiele webinarów zachęca do aktywności, dzięki kamerze i mikrofonowi będzie to możliwe.

 

Mikrofon i kamera to oczywiście zwiększenie jakości korepetycji dawanych przez internet. Jeżeli często będziemy wykorzystywali możliwości mikrofonu oraz kamery koniecznie należy zwrócić uwagę na rozdzielczość kamery, obecnie rekomenduję kamerę o rozdzielczości przynajmniej 1920 na 1080 pikseli czyli FullHD. Niższe rozdzielczości będą wystarczające do sporadycznego korzystania - po co przepłacać za coś czego nie wykorzystujemy. Na jakość rozmów będzie miał wpływ mikrofon, standardowy, obecny właściwie w każdym urządzeniu w zupełności wystarczy do typowego korzystania z urządzenia.

 

Odpowiednia ilość i typy portów

 

Jakie porty powinien mieć laptop dla nauczyciela? Podstawowym portem jest oczywiście port USB, zwróć uwagę aby było to USB w wersji 3.0 lub lepszej. Wyższa wersja zapewni szybszy transfer danych pomiędzy urządzeniami podłączanymi do portu. W laptopie dla nauczyciela powinny być 3 - 4 porty USB Kolejnymi ważnymi portami będą porty odpowiedzialne za transfer obazu do innych urządzeń. Najczęściej będzie to port HDMI - jest to aktualnie standard. Podłączenie starszych monitorów lub projektorów będzie wymagało zastosowania odpowiedniego adaptera.

 


Komentarz praktyka







Małgorzata Kwasek

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Oligofrenopedagog


Jako nauczycielka edukacji przedszkolnej oraz przyrody żyję w ciągłym biegu. Mój laptop jest zawsze przy mnie - w dłoniach, pod pachą, w torebce. Zabieram go ze sobą wszędzie, przez co istotnym jest dla mnie, by nie ważył zbyt wiele. Laptop, którego używam nie jest duży, przez spokojnie mogę zmieścić go na biurku, na którym znajduje się wiele przydatnych dla mnie rzeczy.


Muszę dbać o to, by mój laptop działał sprawie, nie zacinał się i nie utrudniał mi pracy. Bardzo często korzystam na lekcjach z Multibooków oraz innych aplikacji edukacyjnych, które zdecydowanie zużywają wiele pamięci.


Przypominając sobie nauczanie zdalne nie mogę nie wspomnieć o długich godzinach przy ekranie, które przyprawiały nas o ból głowy. Ogromnym komfortem była praca przy laptopie, które z powodzeniem pracował z aplikacją Microsoft Teams, i który nie wieszał się w czasie lekcji.

 

Najlepszy laptop dla nauczyciela

 

Jaki jest najlepszy laptop dla nauczyciela? Najlepszy laptop to laptop dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Musi być dopasowany odpowiednimi parametrami do zadań jakie nas czekają oraz do naszych potrzeb. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wagę i rozmiar urządzenia. Nie będziemy chętnie nosili laptopa, który stanowi dla nas znaczące, dodatkowe obciążenie i jest nieporęczny. Warto wybrać urządzenie średniej wielkości - będzie to kompromis pomiędzy wygodą użytkowania a mobilnością urządzenia. Inne cechy są równie istotne, szybki procesor, który wpłynie na płynność działania, rozmiar dysku twardego na nasze pliki oraz pamięć RAM. W przypadku prowadzenia zajęć zdalnych warto zwrócić uwagę na dobrej jakości kamerę internetową.

 

Biurko, drukowanie zdjęć

 

Gdzie kupić laptop dla nauczyciela?

 

Laptop można kupić w różnych sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. W przypadku sklepów stacjonarnych oczywiście dobrą opcją są markety RTV, ale warto również zajrzeć do mniejszych sklepów, gdzie możliwość negocjacji ceny będzie większa. W każdym z tych miejsc starajmy się uzyskać poradę eksperta. Lepszą cenę uzyskamy również kupując online porównując oferty różnych sklepów, oraz dopasować specyfikację urządzenia.

 

Kupując urządzenie, które będzie nam towarzyszyć w różnych miejscach warto również rozważyć opcję dodatkowe ubezpieczenia, które zadba o zwrot kosztów w przypadku gdy zgubimy lub uszkodzimy urządzenie.

 

 

Cena laptopa dla nauczyciela

 

Ile kosztuje laptop dla nauczyciela? Cena to najczęściej podstawowe kryterium wyboru. Ceny urządzeń będą się różnić w zależności na specyfikację, jakość, wielkość, producenta czy dostępne oprogramowanie i programy w laptopie. Dlatego możemy spojrzeć na to od najtańszych modeli do 2000 zł, ale też tych najdroższych, których cena sięga nawet 5000 zł.

 

 

Laptop dla nauczyciela / Ranking najlepszych

 

Zawód nauczyciela w dzisiejszych czasach to praca, która podlega chyba najbardziej dynamicznym zmianom. Wpływa na to informatyzacja i cyfryzacja wielu dziedzin nauki. Dzięki temu nauczyciel może w prosty sposób urozmaicić lekcje dzięki mnóstwu materiałów dostępnych online. Dlatego, aby z tych materiałów korzystać warto mieć dobrej jakości sprzęt. Taki sprzęt znajduje się w poniżej w moim rankingu. Zestawienie najlepszych laptopów oparte jest na wiedzę odnośnie producentów oraz sprawdzone opinie w branży. W prosty sposób sprawdź, które urządzenie ci odpowiada bazując na konkretnych danych i doświadczeniu.